Kawa co nam daje?

Jestes osoba zainteresowana skutkami kawy oraz chcesz sie dowiedziec jak mozna ja przyrzadzic w nie banalny sposob? Na naszej stronie dowiesz sie wszystkich tych rzeczy oraz wiele wiele innych....

Arabica Blue Mountain charakterystyka unikatowego gatunku rodem z Jamajki

Jedna z najdroższych kaw świata, szlachetna w smaku, pozbawiona substancji chemicznych, z najlepszej jakości ziaren. Średnia cena stugramowej mieszanki przekracza niekiedy nawet 200 zł. Stanowiąca symbol luksusu oraz gwarantująca niepowtarzalne doznania smakowe. Taka jest Arabica Jamaica Blue Mountain, której nie napijemy się w przeciętnej kawiarni czy na imprezie u znajomych.


Przeraża kwotą wyznaczaną za zaledwie garstkę nasion, jednak za ekskluzywność trzeba nieco zapłacić. Królowa wśród naparów kofeinowych, orzeźwiająca, trochę owocowa oraz silnie aromatyczna. Niemożliwa do zastąpienia jakąkolwiek „podróbką” kawową. Gatunek ten uprawiany jest na Jamajce, a ściślej w jej zachodnich częściach, które istnieją pod nazwą Blue Mountain a więc Góry Błękitne. Od tego zakątku świata zrodziło się więc określenie hodowanej tam odmiany. Wysoka cena oraz oryginalność gwarantowanych walorów smakowych wynikają natomiast w głównej mierze z faktu, że ten rodzaj kawowca rośnie wyłącznie w tamtych obszarach i nigdzie indziej. To szczególne miejsce rozciąga się na siedmiu tysiącach hektarów wyżyny pasma górskiego. W żadnym innym punkcie na mapie świata nie występują podobne warunki co w rejonie Blue Mountain. Dzięki temu śmiało można stwierdzić, że jest to unikatowa mieszanka nasion, które stają się prawdziwym okazem wartym skosztowania chociażby z czystej ciekawości.


Warunki, jakie wspomniane zostały powyżej, to przede wszystkim mikroklimat charakterystyczny dla Gór Błękitnych cechujący się dużą wilgotnością, chłodem i sporym zamgleniem. Najwyższy szczyt pasma to Blue Mountain Peak, który leży na wysokości 2256 metrów nad poziomem morza. Ze względu na panującą tam aurę ziemie owego zakątka okazuje się wyjątkowo żyzne. Prowadzeniu plantacji kawy sprzyja także świeże i czyste powietrze oraz często występujące opady deszczu. Krzewy kawowe można napotkać na zboczach górskich tuż obok bananowców i awokado. Pierwsze zbiory Arabica Jamaica Blue Mountain miały miejsce jakieś dwieście lat temu. Od tego czasu z pokolenia na pokolenie przechodzą prastare metody uprawy, które pozwalają na to, aby uzyskać oryginalną mieszankę ziaren. Do dnia dzisiejszego owiane tajemnicą są praktykowane zabiegi pozwalające na uzyskanie tak wybornych i luksusowych nasion. Znawcy kawy zbadali, że najwspanialsze odmiany pochodzą z niewielkich gospodarstw górskich takich jak Atlanta Estate J. Martineza, Silver Hill Estate oraz Wallenford Estate.


Pieczołowicie przygotowane owoce kawowca transportowane są w specjalny sposób. W odróżnieniu od wszelkich odmian kaw, ten rodzaj przewożony jest w klasycznych beczkach produkowanych z naturalnego drewna, które są z reguły standardowe pojemnością. Najmniejsze mogą zmieścić piętnaście kilogramów, średnie trzydzieści natomiast największe siedemdziesiąt. Na każdym opakowaniu znajdują się znaki firmowe fabryki, w jakiej kompletowane były mieszanki. By produkt mógł zostać przekazany na eksport konieczne jest zatwierdzenie jakości gatunku poprzez certyfikat przekazywany przez Jamajską Radę Przemysłu Kawowego. Wiarygodność danego składu potwierdza natomiast stosowna pieczęć. Handel Arabica Jamaica kwitnie bez względu na fakt horrendalnych stawek cenowych należnych za kilkaset gram tej kawy. Chętnie po ziarna z Gór Błękitnych sięgają prawdziwi koneserzy, którzy delektują się odmianą i testują jej właściwości. Fundując sobie nasiona kawowca z Blue Mountain warto wiedzieć, że aby zaparzyć napar perfekcyjnie konieczne jest użycie generalnie o 10 – 15% więcej mieszanki aniżeli porcja wykorzystywana na co dzień przy innych gatunkach. Sposób parzenia nie ma natomiast większego wpływu na doznania smakowe. Możliwe jest przyrządzanie mieszanki po turecku, w kawiarce czy też z zastosowaniem ekspresów ciśnieniowych bądź przelewowych, w zależności od indywidualnych upodobań konsumenta.  

Zdjęcia

Załączniki

Kawa rodzaje kawy, przepisy - portal caffe.net.pl � 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.