Kawa co nam daje?

Jestes osoba zainteresowana skutkami kawy oraz chcesz sie dowiedziec jak mozna ja przyrzadzic w nie banalny sposob? Na naszej stronie dowiesz sie wszystkich tych rzeczy oraz wiele wiele innych....

Kawa w ciąży

Na wieść o tym, że jest się w stanie błogosławionym całe życie zmienia się diametralnie. Najważniejsze staje się dobro kruszynki, którą nosimy pod sercem, więc w trosce o nią przyszłe mamy są skłonne całkowicie przeobrazić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Pierwsze od czego należy wyjść, to zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju używek, które mogłyby na poczętego maluszka wpływać negatywnie. Co do alkoholu czy nikotyny sprawa jest jasna, kontrowersje krążą natomiast wokół spożywania kawy.


Kawa sama w sobie nie jest szkodliwa, lecz dla płodu niebezpieczne mogą być niektóre związki w niej zawarte, dlatego też na czas ciąży lepiej z kofeinowego naparu zupełnie zrezygnować. Wyłączenie owego napoju z codziennego jadłospisu jest wskazane chociażby z tego względu, że kawa pobudza. Działanie standardowej filiżanki odczuwane jest średnio przez cztery godzin. Jeśli natomiast chodzi o przyszłe matki, to stan ten się zdecydowanie wydłuża, a charakterystyczny „kop” jest o wiele silniejszy. Skoro tak intensywne skutki pojawiają się u dorosłej kobiety, to tym bardziej jest to szok dla malutkiego organizmu kruszynki. Pamiętać należy również, że narządy dziecka, a zwłaszcza wątroba, nie są na tyle dobrze ukształtowane oraz wprawione w pełnieniu swoich funkcji, że ciężko jest im poradzić sobie z drażniącymi substancjami.


Jeszcze inna kwestia związana z piciem kawy w ciąży to przede wszystkim niekorzystne rezultaty moczopędności wywoływanej przez kofeinowy napar. Dla samej matki jest to niegroźne, ale dla dziecka w pewnym sensie tak, bowiem zbyt częste odwiedzanie toalety skutkuje oddawaniem wraz z moczem wartościowych pierwiastków i minerałów tak ważnych w okresie ciąży dla rozwijającego się płodu. W szczególności z organizmu wydalany jest magnez oraz wapń. Za sprawą kawy wolniej przyswajane jest także żelazo.


Bardziej odważne teorie wysunięte przez uczonych amerykańskich głoszą, że regularne picie kawy w okresie ciąży zwiększa ryzyko poronień. Nie są to fakty, ale prędzej przypuszczenia wysunięte po obserwacji pacjentek. Nawet jeśli miałyby to być mity, pewne jest jedno – w żadnym stopniu kawa nie wpływa korzystnie na rozwój dziecka w łonie matki, więc aby niepotrzebnie nie ryzykować, lepiej od razu po usłyszeniu radosnej nowiny o ciąży zrezygnować z kofeinowego naparu na rzecz zdrowszych napojów, chociażby owocowych czy warzywnych koktajli, które dzięki zawartości ogromnej ilości witamin pobudzają i dodają energii równie silnie jak filiżanka tradycyjnej małej czarnej.  

Zdjęcia

Załączniki

Kawa rodzaje kawy, przepisy - portal caffe.net.pl � 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.